Drošība datorā un telefonā

Viens no veidiem, kā varmāka var kontrolēt upuri, ir izmantot telekomunikācijas un internetu. Jo vairāk upuris izmanto internetu un sociālos portālus, jo vairāk upuris ir pieejams varmākas kontrolei. Tas nenozīmē, ka ir jāatsakās no interneta un telefona lietošanas. Bet noteikti ir jāpadomā par dažiem drošības pasākumiem, lai maksimāli ierobežot varmākas iespējas sazināties ar tevi.

  • Ja tu joprojām esi vardarbīgās attiecībās un dzīvo kopā ar varmāku, bet apsver iespējas pārtraukt attiecības, tad informācijas meklēšanai neizmanto mājas datoru. Izmanto datoru un internetu darba vietā, pie draugiem, vai publiskā interneta kafejnīcā vai bibliotēkā.
  • Ja ikdienā saziņai bieži izmanto e-pasta pakalpojumus un tev pastāv aizdomas, ka varmāka zin tavu e-pasta konta paroli, tad no droša datora atver izveido jaunu e-pasta adresi. Neizmanto parolē vārdus vai ciparu kombinācijas, kuras varmāka varētu viegli uzminēt, piemēram, tavu dzimšanas datumu, mājdzīvnieka vāru, bērnu dzimšanas datus utt. Informē telefoniski cilvēkus, ar kuriem tu visbiežāk sazinies ar e-pasta starpniecību, par tavu jauno e-pasta adresi. Palūdz viņu informēt tevi, ja  viņi saņem e-pasta vēstules no tavas vecās adreses.
  • Padomā par sociālajiem portāliem – ja tev ir aizdomas, ka varmāka varētu zināt vai uzminēt tavas paroles, nomaini tās uz grūtāk atminamām parolēm. Dari drošā datorā, kuram varmāka nevar piekļūt. Populārākie sociālie portāli piedāvā dažāda veida drošības uzstādījumus, kā arī iespēju bloķēt lietotājus, kuri rada tev apdraudējumu. Izmanto šo iespēju, lai liegtu varmākam sazināties ar tevi.
  • Padomā par tavu bankas karšu PIN kodu nomaiņu. Kā arī par drošības jautājumu un citu drošības pasākumu maiņu saziņai ar tavu banku.
  • Ja tev pietiek naudas līdzekļu, iegādājies lētu mobilo telefonu ar darbojošos mobilo sakaru priekšapmaksas karti (Zelta Zivtiņa, O Karte, u.c.). Izmanto šo telefonu gadījumā, ja varmāka ir atņēmis tavu telefonu vai arī gadījumos, ja varmākam ir pieejama informācija par taviem zvaniem un nosūtītajām īsziņām, piemēram, ja telefona rēķinu apmaksā varmāka, vai arī rēķiniem ir iespējams viegli piekļūt.
  • Gadījumā, ja tu maini savu dzīves vietu, bet tev nepieciešams izmantot tavu jauno adresi, piemēram, slēdzot līgumus, rakstot iesniegumus iestādēm, apsver iespēju atvērt abonementa kastīti pasta nodaļā.

Pārliecinies, kāda informācija ir pieejama par tevi internetā. Izmanto Google vai citus meklētājus, lai uzzinātu, vai un kur publiski parādās tava e-pasta adrese, telefona numurs, adrese. Meklētājā ieraksti “Vārds Uzvārds”, lai sameklētu informāciju. Ja internetā parādās tava kontaktinformācija, sazinies ar attiecīgo interneta vietņu uzturētājiem un palūdz, lai dzēš vai izmaina tavu kontaktinformāciju. Bet atceries, ka ne vienmēr būs iespējams izdzēst par tevi pieejamo informāciju internetā, tādēļ rūpīgi izvērtē, kādu informāciju par sevi tu sniedz dažādos interneta portālos.