Drošība pagaidu aizsardzības laikā

Ja policija vai tiesa ir pieņēmusi lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, tev joprojām jāuzmanās un jārūpējas par savu drošību. Ar policijas vai tiesas lēmumu noteiktos ierobežojumus varmāka var arī pārkāpt.

Noteikti atceries, ka varmākas mērķis ir saglabāt kontroli pār tevi un tavs lēmums par aiziešanu vai vēršanos tiesā pēc pagaidu aizsardzības var izraisīt varmākas dusmas un varmāka var censties visiem līdzekļiem atgūt kontroli pār tevi. Tādēļ arī pēc varmākas nošķiršanas tev nopietni jāizturas pret savu un tavu bērnu drošību.

Ja policija vai tiesa ir piemērojusi pagaidu aizsardzību un varmāka ir pametis mājokli:

  • Padomā par slēdzenes nomaiņu durvīm. Ja pastāv risks, ka varmāka varētu tev zvanīt, sūtīt īsziņas, rakstīt e-pasta vēstules, apsver iespēju nomainīt telefona numuru un saziņai izmantot citu e-pasta adresi.
  • Par piemēroto pagaidu aizsardzību informē savus kaimiņus. Lūdz kaimiņus nekavējoties izsaukt policiju un informēt tevi, ja viņi redz, ka varmāka tuvojas mājoklim vai mēģina tajā iekļūt.
  • Ja tiesa ir piemērojusi aizliegumu varmākam tuvoties noteiktām vietām – tavai darba vietai, skolai vai citām vietām, piemēram, bērnu dārzam vai skolai, kuru apmeklē tavi bērni, noteikti par tiesas lēmumu informē savus darba kolēģus, bērnu dārza vadītāju, skolas direktoru un citas personas, kuras bieži uzturas vietās, kurām varmākam ir aizliegts tuvoties. Ja nepieciešams, vari iedot attiecīgo iestāžu vadītājiem tiesas lēmuma kopiju.
  • Ja tiesa ir piemērojusi varmākam aizliegumu satikties ar taviem bērniem, noteikti par tiesas lēmumu informē bērnu dārza un skolas vadību. Sniedz informāciju par personām, kuras ir tiesīgas satikties ar bērniem un izņemt tos no bērnu dārza vai skolas.
  • Ja tiesas ir piemērojusi aizliegumu varmākam ar tevi sazināties, informē par to savus darba kolēģus un palūdz, lai nekādā ziņā nepāradresē varmākas zvanus un e-pasta vēstules tev.
  • Ja tiesa ir piemērojusi varmākam aizliegumu tuvoties noteiktām vietām, atceries, ka šajās vietās tu vari justies drošāk. Bez vajadzības neapmeklē vietas, kuras apmeklējāt kopā ar varmāku, kad bijāt vēl kopā, un kuras nav iekļautas tiesas lēmumā.
  • Atceries, ka gadījumā, ja varmāka pārkāpj policijas vai tiesas noteiktos aizliegumus, tev noteikti ir jāzvana par policijas vai tiesas lēmuma izpildes kontroli atbildīgajam policijas darbiniekam, vai arī 110. Noteikti informē operatoru, ka policija vai tiesa ir piemērojusi tev pagaidu aizsardzību pret vardarbību.

Ja tiesa ir piemērojusi varmākam aizliegumu sazināties ar tevi, tad nepieciešamības gadījumā tu vari kontaktēties ar varmāku par tiesas lēmuma izpildes kontroli atbildīgā policijas darbinieka klātbūtnē.