Drošība pirms pagaidu aizsardzības

Ja tu joprojām dzīvo kopā ar varmāku un pagaidām vēl nevēlies, lai policija vai tiesa nodrošinātu tev aizsardzību, tad tu vari izstrādāt sev drošības plānu, kas palīdzēs tev rīkoties gadījumā, ja varmāka apdraud tevi vai tavus bērnus.

Ja tu esi vardarbīgās attiecībās

 • ieraksti savā telefonā visus svarīgos telefona numurus – policijas (110), glābšanas dienesta (112), krīzes telefona, uzticības personas, kam var zvanīt krīzes situācijā, tuvākā krīžu centra telefonu. Šos telefonus noteikti pieraksti uz nelielas lapiņas un glabā to drošā vietā. Informē savus bērnus par šiem telefona numuriem, uz kuriem noteikti ir jāzvana, ja ir apdraudējuma situācija.
 • Iemāci saviem bērniem, kas ir jāsaka zvanot uz 110 vai 112. Vienojies ar bērniem par koda vārdu, kuru dzirdot, bērniem ir jāzvana uz šiem telefona numuriem, piemēram, kādu izdomātas sievietes vārdu. Nekad nejokojies ar šo vārdu. Uzzini vairāk par 110 un 112.
 • Ja tev pietiek naudas līdzekļu, iegādājies lētu mobilo telefonu ar darbojošos mobilo sakaru priekšapmaksas karti (Zelta Zivtiņa, O Karte, u.c.). Iespējams, ka varmāka mēģinās ierobežot tavas saskarsmes iespējas ar ārpasauli un atņems tavu mobilo telefonu. Šajos gadījumos varēsi izmantot rezerves telefonu, lai izsauktu policiju vai sazināties ar uzticības personu.
 • Informē savus kaimiņus, ka gadījumā, ja viņi dzird troksni, kas varētu liecināt par vardarbību, vai palīgā saucienus, nekavējoties izsaukt policiju. Informē savu uzticības personu (draugu, tuvinieku vai darba kolēģi), ka jebkurā brīdī vari nonākt apdraudējuma situācijā un tev var būt nepieciešama palīdzība.
 • Pārdomā, kā vari droši izkļūt no savas mājas un padomā, kurp tu varētu doties. Izstrādā maršrutu, kuru vari izmēģināt kopā ar savu uzticība personu.
 • Pārdomā situācijas, kad tev nebūs iespēja aizmukt no sava mājokļa. Padomā par vietām mājoklī, kur tu vari paslēpties un kur neatrodas asi priekšmeti (naži, šķēres), ieroči un citi priekšmeti, ar kuriem varmāka dusmu uzplūdā var tevi nāvējoši savainot. Piemēram, izvairies no bēgšanas uz virtuvi konflikta laikā.

Ja tu izlem pamest vardarbīgās attiecības

 • Padomā, uz kurieni tu varētu doties, ja pieņemsi lēmumu pamest mājokli. Ievies ikdienas paradumus, kad tu pamet mājas, piemēram, atkritumu iznešana, došanās uz veikalu pēc piena, suņa izvešana pastaigā. Šos neuzkrītošos paradumus varēsi izmantot, lai aizbēgtu no varmākas.
 • Noskaidro, vai kāds no taviem draugiem vai tuviniekiem varētu tev sniegt drošu patvērumu krīzes situācijā. Noskaidro tuvākā krīzes centra adresi un telefona numuru.
 • Sagatavo un paslēp somu ar pirmās nepieciešamības lietām, kuras varēsi paņemt sev līdz, ja izlemsi pamest varmāku. Tu vari palūgt savu uzticības personu glabāt  tavu somu ar nepieciešamajām lietām. Ja ir iespējam, pietaupi nedaudz naudas.
 • Neaizmirsti savākt vienkopus visus dokumentus, kas tev būs nepieciešami – pase, bērnu dzimšanas apliecība, medicīnas dokumenti, bankas kartes, bankas konta līgumi, un citi līgumi, kas ir noslēgti uz tava vārda.
 • Uzzini visu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību un apsver iespēju vērsties tiesā ar pieteikumu, lai panāktu aizsardzību pret varmāku. Jau iepriekš noskaidro tiesas adresi, kurā ir jāiesniedz pieteikums. Uzzini vairāk par pieteikumu tiesai.

Pieraksti savu drošības plānu uz papīra un paslēp to drošā vietā. Centies pēc iespējas biežāk pārskatīt plānu un pārdomāt savu rīcību apdraudējuma situācijā!